بررسی کارایی آنزیم‌های متنوّع Cas13 برای تشخیص افتراقی و هم‌زمان عفونت ناشی از ویروس‌های SARS-CoV-2، آنفلوانزای A و B در بستر یک سیستم میکروفلوئیدیک

شرکت مجری : لیوژن فارمد - تهران

AA79DD28-6064-41F6-9DB3-7B77BAFF5CEE Created with sketchtool.

بیماری COVID-19 (Coronavirus disease 2019) که ناشی از ویروس جدید SARS-CoV-2 (Severe acute respiratory syndrome coronavirus) می‌باشد، به عنوان تهدیدی جدّی برای سلامت عمومی در سرتاسر جهان مطرح گردیده است. از این رو، در دسترس بودن روش تشخیصی سریع، حسّاس و اختصاصی که ما را قادر به ردیابی مؤثّر افراد مبتلا و جلوگیری از سرایت بیش از پیش این بیماری بکند، از اهمیّت بالایی برخوردار است. تست مولکولی RT-PCR، که به عنوان استاندارد طلایی تشخیص این ویروس به کار می‌رود، با وجود حسّاسیّت و اختصاصیّت قابل قبول، به دلیل دارا بودن محدودیّت‌هایی هم‌چون : نتایج منفی کاذب بالا، صرف زمان بسیار زیاد، نیازمندی به پرسنل آموزش‌دیده و موادّ اوّلیّه‌ای هم‌چون کیت‌های استخراج RNA، نمی‌تواند به عنوان روش تشخیصی سریع و قابل اعتماد برای استفاده در مقیاس همه‌گیری‌های جهانی باشد. سیستم‌های تشخیصی مبتنی بر CRISPR-Cas13، که متشکّل از آنزیم‌هایی با قابلیّت هدف‌گیری رشته‌های RNA می‌باشند، در صورت دست‌یابی به سرعت و دقّت بالا، می‌توانند جایگزین مناسبی برای روش RT-PCR باشند؛ از طرفی دیگر، با توجّه به نزدیک شدن به بازه‌ی زمانی همه‌گیری‌های عفونت‌های تنفّسی ناشی از ویروس‌های آنفلوانزا که می‌توانند علائم بالینی مشابهی با بیماری COVID-19 بروز دهند، تشخیص افتراقی ویروس SARS-CoV-2 از سایر ویروس‌های آنفلوانزا از اهمیّت بالایی برخوردار خواهد بود؛ زیرا، دانستن نوع درگیری افراد مبتلا به این ویروس‌ها به صورت ابتلای هم‌زمان یا جداگانه، نقشی اساسی در انتخاب رویکرد درمانی مناسب خواهد داشت. در این مطالعه قصد داریم تا کارایی ترکیب پروتکل HUDSON با هدف استخراج RNA، روش تکثیر هم‌دمای RT-RPA به منظور افزایش تعداد کپی توالی‌های هدف، crRNA های طرّاحی شده در جهت شناسایی توالی‌های مورد نظر و خاصیّت برش جانبی آنزیم‌های متنوّع Cas13 برای فعّال‌سازی مولکول‌های شناساگر را در بستر یک سیستم میکروفلوئیدیک، برای تشخیص ویروس‌های SARS-CoV-2، آنفلوانزای A و B در نمونه‌های سواب حلقی-بینی گرفته شده از بیماران مبتلا بسنجیم.


مهندسی مکانیک - زیست شناسی - بیوتکنولوژی – بیوشیمی – مهندسی شیمی – پزشکی -  شیمی

کسری اربابی زابلی

لیوژن فارمد اولین و تنها شرکت دانش بنیان ایرانی است که با بکارگیری توان و دانش بومی توانسته بسیاری از خدمات کنترل کیفیت داروهای بیوتکنولوژی و دیگر خدمات پیشرفته آزمایشگاهی را برمبنای اصول GLP به شرکت های دارویی و محققان حوزه زیست فناوری در ایران ارائه دهد.

خدمات این شرکت شامل مشخصه یابی بانک های سلولی، مشخصه یابی پروتئین ها و معتبرسازی روند غیرفعالسازی/ حذف ویروس می باشد، به علاوه کیت های تشخیص بقایای DNA سلول میزبان (HCD) در این مجموعه تولید می شود.

گالری پروژه