سنسور کپنوگراف Micro-Stream

شرکت مجری : پارسیان طب پژوهش - تهران

AA79DD28-6064-41F6-9DB3-7B77BAFF5CEE Created with sketchtool.

کپنوگراف مانیتور مستقیم اشباع دم و بازدم یا فشار جزیی دی اکسیدکربن و مانیتور غیر مستقیم فشار جزیی دی اکسیدکربن در خون سرخرگی است. این مانیتور معمولا در حین پروسه بیهوشی و مراقبت‌های ویژه مورد استفاده قرار می گیرد و به صورت منحنی میزان دی اکسید کربن بازدمی بر محور زمان یا با نمایش حجم بازدمی عمل می کند. این منحنی نمایشگر دی اکسید کربن در مرحله دم نیز می باشد که هنگام استفاده از سیستم تنفس مصنوعی مورد استفاه قرار می گیرد. در افراد سالم اختلاف فشار جزیی دی اکسیدکربن در خون سرخرگی و گاز ناشی از مرحله دم بسیار ناچیز است و در کودکان تقریبا صفر می باشد. در صورت وجود بیماری‌های ریوی و بعضی اشکال بیماری‌های قلبی مادرزادی اختلاف بین خون سرخرگی و گاز ناشی از بازدم افزایش یافته و می تواند از 1 کیلو پاسکال نیز بالاتر رود.

اندازه گیری توسط دستگاه کپنوگراف به وسیله تکنیک اسپکتروفوتومتری در حال حاضر در شرکت‌های سازنده معتبر در دنیا مورد استفاده قرار میگیرد. یکی از این روشها که با عنوان گلد استاندارد شناخته میشود، روش کپنوگرافی ساید استریم با نمونه برداری میکرو لیتر از جریان گاز بازدم تنفسی (یا روش میکرواستریم) است. در این پروژه هدف اصلی ساخت یک سنسور با قابلیت‌هایی مطابق با استاندارد و در تطابق با تکنیک کپنوگرافی میکرواستریم می‌باشد. برای این منظور علاوه بر درایو یک پمپ با قابلیت نمونه برداری میکرو از جریان گاز بازدم، بایستی محاسبه دقیق بر پایه تکنیک NDIR و بر اساس طول موج منطبق با CO2 صورت گیرد. همچنین تکنیک‌های پردازش سیگنال و محاسبات مربوط جهت کاهش نویز ناشی از عوامل مختلف بر روی سیگنال دریافتی از سنسور مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مهندس برق - مهندسی کامپیوتر - مهندسی پزشکی - فیزیک - پزشکی - پیراپزشکی - مهندسی مواد - مهندسی مکانیک

مهندس علی رستمی - مدیر بخش تحقیق و توسعه (کار‌شناسی مهندسی برق الکترونیک)

شرکت پارسیان طب پژوهش با هدف طراحی و تولید تجهیزات پزشکی در سال 1383 تاسیس شد. این شرکت با بهره‌گیری از متخصصین مرتبط با همین رشته بر اساس طرح موضوع نیاز مراکز اورژانسی کشور به یک پالس اکسیمتر قابل حمل، شروع به طراحی و ساخت اولین مانیتورینگ اورژانسی در کشور کرد، که به موازات طرح‌ها و نمونه‌های خارجی این محصول موفق به طراحی و ساخت محصول اولیه شرکت با مدل تجاری HANDOXY701 گردید. به دنبال تولید این محصول، این شرکت توانست محصولات ABADIS707 و ABADIS907 را نیز تولید نماید. به موازات آن و بر اساس عطش موجود در تیم تحقیق و توسعه این شرکت مانیتورینگ دیگری به نام کپنوگرافی و با مدل تجاری ACCUCAP901 نیز طراحی گردید که حتی با وجود کمبودهای آزمایشگاهی موجود در کشور جهت بررسی کیفی این محصول بر اساس استانداردهای بین المللی مرتبط مسیر تهیه ست آپ آزمون توسط کارشناسان این شرکت طی شد تا علاوه بر تهیه ست آپ آزمون برای تست این وسیله، کشور به این ست آپ مجهز گردد. در حال حاضر مانیتور علایم حیاتی مولتی پارامتر این شرکت با مدل ACCUDIS908 و نیز ماژول پالس اکسیمتری تولید این شرکت مطابق با جدیدترین امکانات روز دنیا با مدل PM2017 در حال تکمیل شدن و ارائه به بازار می باشد. عقد قرارداد در زمینه انتقال تکنولوژی با طراحی ماژول‌هایی برای شرکت‌های آلمانی، فرانسوی و ایتالیایی و نیز صادرات از طریق کشور کره جنوبی و ثبت شرکت در آن کشور از سایر فعالیت‌های این شرکت می‌باشد.

گالری پروژه