فرایند خالص سازی پلیمر طبیعی آگاروز از آگار

شرکت مجری : نوآوران زیست گستر ارگ - تبریز

AA79DD28-6064-41F6-9DB3-7B77BAFF5CEE Created with sketchtool.


آگاروز یک ماده پلی مری پلی ساکارید است که عموماً از آگار حاصل از جلبک دریایی قرمز استخراج می شود. آگاروز در زیست شناسی مولکول برای جداسازی مولکول های بزرگ، به ویژه DNA، توسط الکتروفورز استفاده می شود. در صورتی که بتوان آگار را تا درصد بسیار بالایی خالص سازی کرد (pure-ultra) در اینصورت ماده ی کم ارزش و ارزان قیمتی مانند جلبک دریایی به ماده ای با ارزش افزوده ی بسیار بالا مانند آگاروز تبدیل می شود که هزاران برابر باارزش تر از جلبک خام است. این پروژه در این راستا تهیه شده است که آگاروز با فرآیند و تکنیکی ابتکاری، از آگار حاصل از جلبک قرمز جداسازی شود و این جداسازی هم مقرون به صرفه و هم تا درصد خلوص بالایی باشد.

مهندسی شیلات - میکروبیولوژی - شیمی - بهداشت و بیماریهای آبزیان - زیست شناسی - بیوشیمی - بیوتکنولوژی – گیاه پزشکی – مهندسی کشاورزی – صنایع غذایی – تولیدات گیاهی


دکتر حامد فرضی - مدیر فنی شرکت (کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری شیمی آلی، پسادکترای تخلیص ماکرومولکول‌ها)

شرکت نوآوران زیست گستر ارگ (ARG Biotech) با هدف توسعه علم و تکنولوژی های نوین در زمینه فرآورده های بیوتکنولوژی مورد استفاده در فرآیند تخلیص ماکرومولکول ها از سال 1395 فعالیت خود را آغاز نموده است که شامل دو بخش عمده تولید محصولات بیوتکنولوژی با دانش فنی بالا و پژوهش های مبتنی بر زیست فناوری می باشد.

تیم پژوهشی مجرب شرکت نوآوران زیست گستر ارگ که متشکل از متخصصین تکنولوژی زیستی می‌باشد مفتخر است با همت و تلاش چندین ساله در راستای بومی سازی دانش فنی و ساخت کالای با کیفیت ایرانی توانسته است تولید محصولات متنوع بیوتکنولوژی به منظور تخلیص ماکرومولکول ها مانند پروتئین، آنتی بادی، آنزیم، DNA و پپتید را با موفقیت به انجام برساند.

در اثر فعالیت های گسترده و ارزشمند مجموعه پرتلاش  ARG Biotech، شرکت نوآوران زیست گستر ارگ از سال 1397 از طرف ستاد ارزیابی صلاحیت شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در لیست شرکت های دانش بنیان قرار گرفت. هم اکنون شرکت دانش بنیان نوآوران زیست گستر ارگ به عنوان اولین و تنهاترین تولیدکننده انواع رزین های تخلیص کننده در کشور مطرح بوده و به دلیل برخورداری از فناوری پیشرفته در تولید محصولات با کیفیت و راندمان بالا، به عنوان یک شرکت پیشتاز در عرصه فناوری زیستی در پارک علم و فن آوری استان آذربایجان شرقی مستقر می باشد.