طراحی سنسور اندازه گیری غلظت اوره خون به صورت غیر تهاجمی

شرکت مجری : آریاطب فیروز - تهران

AA79DD28-6064-41F6-9DB3-7B77BAFF5CEE Created with sketchtool.

در این پروژه، هدف محاسبه غلظت اوره داخل بدن است. اوره حاصل متابولیسم سلول‌هاست که توزیع غلظت آن در تمامی نقاط بدن یکسان است. میزان تغییرات و دفع اوره بیمار در زمان دیالیز را میتوان به عنوان شاخص کفایت دیالیز در نظر گرفت.

اندازه گیری اوره در بیماران دیالیزی حدودا ماهی یکبار توسط آزمایش خون اندازه گیری میشود؛ اما به روشی تهاجمی که با سوراخ کردن پوست بیماران دیالیزی‌ای که به صورت میانگین، دسترسی وریدی محدود تری نسبت به یک انسان عادی را دارند، باعث افزایش مشکلات آنها میشود. هدف ما اندازه گیری اوره بدن به روش غیرتهاجمی و به صورت پیوسته در حین درمان دیالیز است.

مهندسی پزشکی – مهندسی برق – پزشکی – پیراپزشکی – مهندسی مکانیک – فیزیک

مهندس علی طاهری - مدیر بخش الکترونیک تحقیق و توسعه (کارشناسی مهندسی برق)

این شرکت تنها تولیدکننده دستگاه همودیالیز در ایران و غرب آسیا، مطابق با پروانه بهره برداری اخذ شده از وزارت صنعت، معدن و تجارت در تیرماه ۱۳۹۶، توانایی تولید یک هزار دستگاه همودیالیز مدل ATF 1022 درسال را دارد. این شرکت همچنین در سال ۱۳۹۷ شروع به تولید تخت همودیالیز، دستگاه تصفیه آب RO مرکزی و دستگاه تصفیه آب RO پرتابل نموده است.

این شرکت در مهر ماه سال ۱۳۹۴ موفق به دریافت مجوز ساخت دستگاه همودیالیز مدل ATF 1022 از اداره کل نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی شد و در اردیبهشت و شهریور سال ۱۳۹۵ تائیدیه استفاده روتین دستگاه‌های تولیدی مدل ATF 1022 را بنا به درخواست هیئت امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران دیالیزی از مرکز تحقیقات نفرولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مرکز تحقیقات نفرولوژی- اورولوژی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله پس از انجام تست های بالینی و تطبیقی (Cross Over) در مقایسه با دستگاه‌های B-Braun و Fresenius آلمان در بیمارستان بقیه الله با ۳۶ بیمار شاهد اخذ نمود. سپس در سال ۱۳۹۷ موفق به دریافت تاییدیه بورد تخصصی نفرولوژی کشور شد.

با ارسال اولین محموله صادراتی به کشور افغانستان و نصب آن در مرکز دیالیز بیمارستان افغان آریا، این شرکت به جمع صادرکنندگان تجهیزات پزشکی پیشرفته پیوست.

گالری پروژه